Preskočiť na obsah
Home » Blog » Mačkastický domov

Mačkastický domov

Každý sa chce doma cítiť dobre a bezpečne. Mačky na tom nie sú inak. To len my ľudia občas zabúdame na to, že s nami žije aj mačka. Ako člen rodiny (ako mačky väčšina z nás označuje) má aj ona nárok aby bol jej domov trošku podľa jej predstáv. Pokiaľ to tak nie je, mačka sa tam necíti bezpečne. Niečo jej stále chýba, z čoho je v strese. A stres vedie k podráždenosti až agresívnemu správaniu. Aké sú teda  mačacie potreby a  požiadavky na mačkastické prostredie?

Naplnené základné potreby

Za základné potreby sa považujú najdôležitejšie časti mačacieho prostredia. Teda zdroj jedla, vody, záchod, miesto na odpočinok, miesto na škrabanie a miesto na hru. Preto by každá mačka mala mať svoju vlastnú misku s jedlom, s vodou, záchod, škrabadlo a pelech. Pokiaľ to tak nie je, môže v skupine mačiek (aj 2 sú už skupina) vznikať napätie a následne spory o vlastníctvo. Osobitný prípad je záchod, kde jeho umiestnenie má kľúčovú rolu v riešení problému močenia mimo WC.

Jedlo

Miska s jedlom by mala byť umiestnená  na pokojnom mieste, v dostatočnej vzdialenosti od mačacieho záchodu, miesta na spanie, ale aj od misky na vodu. Mačky nepotrebujú jedlo zapíjať, naopak ich inštinkt hovorí, že vodu treba hľadať inde než je jedlo. 

Pre mačky nie je jedenie spoločenská aktivita. Naopak, druhá mačka v okolí je braná ako rival a aj keď sú normálne kamarátky, môže dôjsť k napätiu. A že vašim mačkám to nevadí? Nie je to úplne pravda. Všimnite si ich reč tela.  Ale čo iné majú robiť, keď vedia, že to je jediný spôsob ako dostať jedlo? Počas jedla sú teda v strese a neustále v strehu. Aby sa čo najrýchlejšie z tejto situácie dostali, buď zjedia len veľmi málo alebo naopak jedia veľmi rýchlo. Tieto nevhodné stravovacie zvyky môžu viesť k rôznym problémom s trávením aj celkovým metabolizmom. Nehovoriac o tom, že vzťahy v medzi mačkami to môže skôr zhoršiť ako zlepšiť.

Voda

Voda, ako už bolo spomenuté, by nemala byť hneď vedľa misky s jedlom. Miska na vodu by mala byť široká, aby si mačka o ňu nemusela obtierať hmatové fúziky. Ideálne je keď je hladina vody čo najvyššie, keďže ju mačky radi vidia. Fontánky pre zvieratá sú veľmi dobrý spôsob ako vyjsť v ústrety potrebe mačky piť tečúcu vodu. Inak sú preferencie mačiek na vodu rôzne. Niektoré majú radšej čerstvú, iné dažďovú alebo odstátu. Vyskúšajte doma rôzne druhy misiek aj vodu a všímajte si, či mačka obľubuje niektorú viac. 

Mačky milujú fontánky

Záchod

Záchod je taký častý dôvod problémov s mačacím správaním, že si zaslúžil svoj vlastný článok. 

Bezpečné miesto

To je miesto kde sa môže mačka skryť pred svetom. Krabice, mačacie búdky, vyvýšené poličky. Tam všade sa mačky cítia dobre a bezpečne. Mačky radi svoje obľúbené miesta obmieňajú. Pravdepodobne ide o inštinktívne správanie aby sa v danom mieste nepremnožili parazity. A aj keď doma už toto nehrozí, je dobré mačke dopriať niekoľko miest kde môže nerušene odpočívať. 

Bezpečné miesto znamená aj to, že mačka sa tam môže kedykoľvek skryť a vie, že bude mať pokoj.  Keď mačka odpočíva, nerušte ju. 

Bezpečné miesto. kde mačku nie je vidieť (skoro)
Bezpečné misto, je miesto kde mačku nie je vidno (teda skoro :-))

Škrabadlo

Škrabanie hrá dôležitú úlohu v mačacom správaní. Mačka si počas škrabania upravuje svoje pazúry, preťahuje si chrbát a zanecháva okoliu viditeľné a aj pachové stopy. Nadšenie alebo “rozjašenie” sa pri hre môžu byť tiež dôvody na škrabanie. Ak nechcete aby mačka škrabala váš nábytok, je dôležité, aby ste jej poskytli vhodné škrabadlo. Viac o jeho výbere nájdete v článku mačkastické škrabadlo. 

 

Možnosť naplniť svoj lovecký inštinkt a hrať sa

V prírode trávi mačka značnú časť dňa hľadaním a lovením koristi. Doma má o jedlo postarané, takže hľadať a loviť už nemusí. Ale čo má teda robiť? Každý deň tá istá nuda, by unudila aj toho najväčšieho leňocha. Nie to šelmu. 

Preto je pravidelná hra pre mačky veľmi dôležitá. Nie je pravda, že sa hrajú len mačiatka. Naopak, pokiaľ je všetko v poriadku mačky si držia “hravosť” až do vysokého veku. 

Jednou z možností ako poskytnúť mačke možnosť “loviť” – teda pátrať po koristi je aj “no bowl” spôsob kŕmenia. 

Kŕmenie mačiek z hlavolamov imituje lov

Pozitívny, pravidelný a predvídateľný ľudský kontakt

Každá mačacia povaha je iná. Niektoré mačky sami vyhľadávajú ľudskú spoločnosť. Sedia majiteľovi na kolenách, nechajú sa hladkať. No a iné nie. Ako to bude, to závisí do značnej miery od toho, či v období socializácie (vo veku 2-7 týždňov) bolo mačiatko v ľudskej spoločnosti a od genetiky. 

Ak si však chcete s vašou mačkou vybudovať pozitívny vzťah, nechajte iniciatívu na nej. Keď vám to predsa len nedá, ponúknite mačke najskôr svoju dlaň na ovoňanie. Ak sa začne obtierať, je to znamenie, že teraz je čas na hladkanie. Mačky sa najradšej hladkajú tam, kde by sa aj oni obtieraju o svoje mačacie kamarátky – teda na lícach, brade a pred ušami. Z pohľadu mačky je ideálny kontakt krátky, nie veľmi intenzívny avšak častý. 

Zlocúr a Lotrando, vedia čo od kontaktu s ich človekom môžu očakávať

Známe pachy

Mačky majú veľmi citlivý nos a pachy sú dôležitým spôsobom ich komunikácie. Hlavou sa obtierajú o rohy nábytku a iné predmety, aby tam zanechali svoju pachovú stopu a označili si svoje teritórium. V svojom teritóriu sa potom cítia dobre, takže tieto značky neumývajte (hlavne pokiaľ má vaša mačka nejaký problém so správaním). Cudzie pachy alebo silné čistiace prostriedky môžu mačku dráždiť a tá má potom tendenciu ich “prepísať” silnejšie. Napríklad močom. Zameranie sa na tieto mačacie potreby, je druhým krokom (hneď po návšteve veterinára), ktorý vedie k úspešnému riešeniu problémov so správaním.

Chceli by ste vedieť viac o prospôsobení svojho domovu potrebám mačky?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *