Preskočiť na obsah
Home » Blog » Značkovanie mačiek

Značkovanie mačiek

V predchádzajúcich článkoch som písala o zdravotných a stresových faktoroch, ktoré spôsobujú močenie mimo záchod. Iná príčina močenia mimo záchod je takzvané značkovanie mačiek. Prečo teda mačka značkuje močom?

Značkovanie vs. močenie

Najskôr si povedzme aký je rozdiel medzi močením mimo záchod a značkovaním:

  • Močenie prebieha v podrepe na horizontálnu plochu.
  • Značkovanie je proces kedy (väčšinou) kocúr stojí, má zdvihnutý chvost a strieka moč na stenu, alebo inú vertikálnu plochu.

Ale výnimka potvrdzuje pravidlo aj v tomto prípade 

Močenie a značkovanie

Prečo značkujú?

Značkujú väčšinou nekastrovaní jedinci, pretože si týmto spôsobom značia svoje teritórium. Vo väčšine prípadov (90% u samcov a až 95% u samíc) pomôže na toto správanie kastrácia/sterilizácia. Tých zvyšných 5-10% má na značkovanie najčastejšie tieto dôvody:

Iná mačka

Kastrovaný kocúr nestráži svoje teritórium tak, ako pohlavne aktívny jedinec.  Iná mačka je však, predsa len možný narušiteľ jeho domácej pohody. A to aj v prípade, že sa votrelec pohybuje „len“ vonku za oknom. V týchto prípadoch sú najčastejšie označované miesta práve steny pri oknách a dverách. Teda tam, kde bol votrelec videný, alebo cítený. “Nepriateľský” pach si viete priniesť aj na topánkach alebo na taške. Cudzí pach je podľa neistej mačky potrebné prepísať, a tak sú tieto miesta častým cieľom značenia.


Cudzia mačka za oknom môže byť zdrojom problémov

Konflikt medzi mačkami (alebo inými zvieratami) v domácnosti

Ako už bolo naznačené v časti o strese, konflikty u mačiek v domácnosti sú bežným javom. Staršia, chorá mačka môže strácať svoje dominantné postavenie, naopak puberťák môže skúšať čo si môže k ostatným dovoliť. Priniesli ste nedávno domov novú mačku? Nie sú vzťahy medzi skupinou mačiek úplne bezproblémové? Hľadajte príčinu značkovania tam. 

Neistota

Zmena v doterajšej rutine, sťahovanie, noví členovia domácnosti – to všetko sa môže prejaviť na psychike mačky a tá, aby sa upokojila, aspoň označí svoje teritórium. Pretože, keď už sa všetko v tom ľudskom svete mení, aspoň jej teritórium jej dodáva istotu.

Vyhľadávanie pozornosti

Poznáte tvrdenie, že aj zlá reklama je reklama? V tomto prípade platí, že aj zlá pozornosť (bitka, kričanie, naháňanie), je pozornosť. Je veľmi smutné, že sú mačky, ktoré majú od svojich majiteľov tak málo pozornosti, že aj toto je lepšie ako nič.

Zdravotné problémy

Vzhľadom na to, že aj močenie môže prebiehať v stoji (napríklad keď mačku bolí chrbát a nevie sa nahrbiť do správnej pozície na močenie), je vždy potrebné posúdiť zdravotný stav mačky veterinárnym lekárom.

Značkuje vaša mačka a neviete si s tým rady?

8 názorov na “Značkovanie mačiek”

  1. Prosím Vás, sťažovala sa mi suseda (bývam na dedine), že môj kocúr si značkuje u jej dverí – rohožka aj dvere. Je mi to veľmi nepríjemné. Kocúr je kastrovaný, väčší čas prespí u nás doma, sám sa pýta vonku a v noci nie je doma. Čo to spôsobuje? Kocúr je veľmi dobrý, vnímavý, poslušný. Ale ešte raz, veľmi ma to trápi, čo robí susede. Poradíte? Oľga

    1. Dobrý deň.
      Ak kocúr značkuje svoje teritórium aj po kastrácii, dôvodom je väčšinou priveľa mačiek v jeho okolí. To ho zneisťuje a preto má aj naďalej potrebu svoje teritórium značkovať. Bohužiaľ, množstvo vonkajších mačiek sa ovyplvniť nedá a teda tento problém nemá jednoduché riešenie. Čo by som však odporúčala, by bola aplikácia Feliway sprej na miesto, kde značkuje (po jeho predošlom vyčistení). Ide o mačací feromón, ktorý mačky upokojuje, že je všetko v poriadku a tým pádom nemajú takú silnú potrebu dané miesto označovať svojim močom. Ako často však bude potrebné dané miesto striekať, zavisí od poveternostných podmienok aj od materiálu, na ktorý sprej bude aplikovaný.
      S pozdravom,
      Klára

  2. Dobrý deň, máme doma kocúrika už 4 roky. Po roku sme sa presťahovali a doniesli mačku – dali sme ju sterilizovať. Tri roky sú teda obaja v stabilnom prostredí, kde sme nič nezmenili. Od minulého týždňa si kocúr začal značkovať, ale len na mačacej toalete ktorá je v kúpeľni. Od začiatku majú dve veľké toalety, blízko seba, čo im vôbec nevadilo.
    Jediné zmeny čo nastali za posledný mesiac sú, že trávia viac času na terase (pýtajú sa na ňu), kocúr začal vstávať a budiť nás o 4 ráno (nie o 6 ako bežne vstávame – ja aj kocúr) a pri dávaní kapsičiek (najprv vždy jemu a potom mačke, ochutná zo svojej misky a beží si dať z jej jedla, nikdy celé nezje).
    Viete mi prosím poradiť ako zlepšiť túto situáciu? A čo by ju mohlo spôsobovat ? Vopred ďakujem za každú radu.

    1. Dobrý deň.
      Dôvodov na zmeny v správaní môže byť obrovské množstvo. Takto cez správu nie je možné posúdiť všetky a tak dám ku každému správaniu len pár príkladov. Zďaleka však nepokrývajú všetky možnosti príčin. Čo sa týka značkovania, môže za tým byť zdravotný problém (napríklad bolestivosť kĺbov) alebo aj stres z mačiek, ktoré môže vidieť, alebo cítiť na terase. Zmena času vstávania je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobená zmenou času svitania, kedy sú mačky prirodzene najviac aktívne.
      „Vyjedanie“ kapsičky druhej mačke je pomerne typickým znakom, že mačka má pocit, že o dôležité časti svojho teritória (a zdroj jedla ním bezpochyby je) musí nejakým spôsobom bojovať. Preto sa môže snažiť rýchlo zjesť svoju kapsičku a aj kapsičku určenú pre inú mačku. Z toho dôvodu je veľlmi vhodné začať mačky kŕmiť oddelene, každú v inej miestnosti. Toto výrazne prospeje aj druhej mačke, ktorej uričte nie je príjemné, že ju kocúr vyháňa od jedla.

  3. Dobrý deň, kocúr vo vnútri stále ocurava posteľ má veľa pozornosti,je kastrovany nikdy nebol na dvore stale v dome no poslednú dobu stale či synovi či nám neviem si rady svoj zachod má stále vyčistený ,viete mi prosím poradiť .s pozdravom Zdenka

    1. Dobrý deň.
      Močenie mimo WC môže mať nespočetné množstvo príčin. Kedže za najzávažnejšiu považujem zdravotný problém, ako prvé Vám odporúčam návštevu veterinára, ktorý mačku nie len kompletne vyšetrí, ale aj sonom, pripadne RTG skontroluje močové cesty a vyšetrí moč. V prípade staršej mačičiky odporúčam aj vyšetrenie krvi.

  4. Dobrý deň,

    Máme sučku a kocúra, starého cca. 1 rok, je nekastrovaný a už je aj celkom veľký/mohutnejší. Nedávno sme sa presťahovali a susedov kocúr nám robí problémy. Útočí na nášho kocúra, hlavne v noci. Chodí ku nám do dvora, nebojí sa ani našej sučky, síce tá je taká priateľská že ho maximálne ponaháňa keď počuje že sa kocúry bijú. Ale keď sa cudzí kocúr prechádza po našom dvore tak nereaguje.
    Náš kocúr je z toho vystresovaný, bojí sa už všetkého. Pred týždňom sme si doniesli dvojmesačnú mačičku a normálne ma strach aj z toho malého mačiatka. Keď ho vidí tak beží von zo dvora cez cestu k susedom. Nedá sa už ani pohladkať. Jediný s kým si rozumie je sučka.
    Viete mi poradiť čo by som mohol spraviť? Dcerka miluje nášho kocúra a bojím sa že ho susedov kocúr vyženie preč. Môže sa takéto niečo stáť, že nám od strachu zdrhne? Alebo to potrebuje iba čas…?
    Vďaka

    1. Dobrý deň.
      Keďže sa Vám asi nepodarí zabrániť vstupu cudzieho kocúra na Váš pozemok, situácia nemá úplne jednoduché riešenie. Avšak pokúsim sa načrtnúť nejaké možnosti.
      Najlepším krokom by bola kastrácia oboch kocúrov. Ak sa s Vašim susedom dá normálne rozprávať, skúste mu vysvetliť situáciu a požiadať ho o kastráciu kocúra. Kastrovaní kocúri majú oveľa menšiu tendenciu takto aktívne brániť svoje teritórium (za ktoré pravdepodobne považuje aj Vašu záhradu). Na druhej strane, pokiaľ bude vykastrovaný Váš kocúr, bude pre neho predstavovať oveľa menšiu „konkurenciu“ a tým pádom dôjde k zníženiu množstva potýčiek medzi kocúrmi. Nebojte sa, že po poklese testosterónu sa Váš kocúr nebude vedieť brániť, toto sú naozaj len povery. Naopak ho to samého nebude ťahať do bitiek.
      Ďalším krokom je pridanie únikových ciest a úkrytov na Vašej záhrade, aby sa Váš kocúr v prípade ohrozenia mohol ísť schovať. Môže ísť o kríky, veľké kvetináče s kvetmi alebo stromy, na ktoré sa dá vyliezť.
      Čo sa týka novej mačičky, je pochopiteľné, že sa jej bojí. Ak chápem správne, je to zase kocúr, takže zase je tam veľká šanca problémov. Skúste teda obe mačky kŕmiť oddelene a obom poskytnúť dostatok miest na oddych a úkryt, aby svoj čas mohli tráviť dostatočne ďaleko od seba.

      Pokiaľ potrebujete argumenty pre suseda, prípadne pre Vás ktoré hovoria „PRO“ kastráciu, tu ich zopár ponúkam:
      1. Kastrovaní kocúri majú asi 10 násobne menšie teritórium oproti nekastrovaným – to znamená menej túlania.
      2. Kastrovaní kocúri majú vďaka tomu, nižšie riziko úrazu alebo stretu s automobilom.
      3. Dostávajú sa do menšieho počtu bitiek = menšie riziko prenosných chorôb ako FIV alebo FeLV
      4. Dostávajú sa do menšieho počtu bitiek = menšie riziko vzniku poranení = menšie náklady na veterinára
      5. Dožívajú sa vyššieho veku.
      6. Sú prítulnejší, lebo ich jediným poslaním nie je naháňať samice.
      7. Stále lovia myši, dokonca viac ako nekastrovaní kocúri.
      8. Neoplodňujú všetky voľnežijúce mačky v okolí, čím zamedzíte vziku neželaných mačacích kolónii.
      9. Neoplodňujú všetky domáce mačky v okolí, čím predítete neželaným mačiatkam, ktoré neraz končia v potoku, alebo v igelite v kontajneri (bohužiaľ viem o čom rozprávam).

      Ak sa rozhodnete pre kastráciu, treba rátať s tým, že k poklesu testosterónu dochádza postupne až počas troch týždňov. Nezľaknite sa teda, ak prvý týždeň ešte nedôjde k nijakej zmene.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *